Wernisaż wystawy Mikołaja Maleszy

  • Data: 10.05.2024 r., godz. 18:00
  • Miejsce: Galeria Piwniczka
  • Kategoria: Wystawa
Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy "Między malarstwem a teatrem" Mikołaja Maleszy.
Wystawę otworzymy 10 maja o godzinie 18.00.
 
Mikołaj Malesza
Urodził się w 1954 r. w Krynkach. Po ukończeniu PLSP w Supraślu, studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1979 r. Zajmuje się malarstwem, scenografią i wystawiennictwem.
Miał około 40 wystaw indywidualnych malarstwa, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach malarstwa polskiego w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii, Anglii, Czechosłowacji, Austrii, USA, Japonii, Bułgarii, we Włoszech, Francji, na Litwie i Ukrainie. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień w tej dziedzinie.
Jest także autorem około 80 scenografii. W latach 1991-2003 był scenografem teatru „Towarzystwo Wierszalin”, z którym został trzykrotnym laureatem nagrody Fringe First na największym europejskim Festiwalu Teatralnym w Edynburgu.
Od wielu lat współpracuje z teatrami lalkowymi i dramatycznymi na terenie całej Polski. Jest laureatem wielu nagród indywidualnych w dziedzinie scenografii.
W roku 2010 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w roku 2013 - nagrodę „Henryk” ZASP-u.
Foto

Galeria Piwniczka