Narodowe Czytanie

  • Data: 09.09.2023 r., godz. 16:00
  • Miejsce: Park im. E. Czartoryskiej
  • Kategoria: Spotkanie autorskie

Akcja „Narodowe Czytanie” została zainaugurowana w 2012 roku i odbywa się pod honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

Dnia 9 września, w Parku im. Eleonory Czartoryskiej na tarasach Domku Ogrodnika, będziemy wspólnie czytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Podczas wydarzenia będzie można także posłuchać utworów z filmu „Nad Niemnem” i otrzymać pamiątkową pieczęć na własnym egzemplarzu książki.

 

 

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Foto

Park im. E. Czartoryskiej

Park im. Eleonory Czartoryskiej