FRYDERYK CHOPIN - HOMO ARTIFEX

  • Data: 03.05.2023 r., godz. 17:00
  • Miejsce: Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie
  • Kategoria: Koncert
FRYDERYK CHOPIN - HOMO ARTIFEX
czyli koncert-spektakl o talencie i byciu sobą
 
 
Wykonawcy: 
Katarzyna Thomas – sopran
Piotr Szafraniec – pianista
Dariusz Jakubowski – aktor 
 
 
3 maja 2023 r. godz. 17.00
 
Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie
 
Wstęp wolny!
 

W progranie: dwie miniatury teatralne Mariana Hemara „Umowa” i “Kosmopolita” oraz fragmenty “Fausta” J.W. Goethego „Dedykacja” i „Prolog”.
Muzyka: Fryderyk Chopin.

„Wielofunkcyjny” projekt, który jest jednocześnie koncertem, spektaklem i spotkaniem z publicznością z elementami wykładu performatywnego. Łącząc w sobie gatunki i mieszając konwencje, z powodzeniem prezentowany jest zarówno na deskach teatralnych, jak i w salach filharmonicznych. Między innymi w Filharmoniach Podkarpackiej, Świętokrzyskiej i Sudeckiej, na Festiwalu Chopiniana w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w ośrodkach hhopinowskich w Sannikach i Szafarni, na koncertach Towarzystwa im. F. Chopina, w Teatrze Studio w Warszawie, w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, w Muzeum Literatury w Warszawie, w Muzeum Gombrowicza, a teraz... w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie!

W warstwie słownej:
Rozważania na temat odwiecznego problemu bycia sobą...
„Dobrem powierzonym” zwykł określać talent Witold Lutosławski. Jak nim zawiadywać? Odwieczne dylematy, wybory, kompromisy człowieka, artysty. Jedynie kostium i forma się zmieniają. By talent pomnażać, by mógł służyć ludziom, winniśmy mądrze obracać tą ewangeliczną walutą. Czy masz wybór, czemu służysz? Czemu służy twój talent? Tobie, sztuce, narodowi, konwencji, komercji? Czy bardziej pozostać artystą, czy poświęcić się dla narodu? Czy być patriotą, czy kosmopolitą? Czy to się wyklucza? Czy presja patriotyzmu nie bywa opresją? Czy poklask publiczności jest jedyną miarą? Co jest naszą powinnością? Odwieczny problem wierności swojemu talentowi...
Idealnym do tego materiałem okazały się fragmenty „Fausta” J.W. Goetnego oraz dwie jednoaktówki M. Hemara „Kosmopolita” i „Umowa” napisane w latach 60-tych dla Radia Wolna Europa, przedstawiające hipotetyczne obrazy z życia Fryderyka Chopina.

A w warstwie muzycznej:
Preludium e-moll op.28 nr 4
Hulanka /sł.S.Witwicki/
Śliczny chłopiec /sł.B.Zaleski/
Scherzo b-moll op.31/Sonata b-moll cz.1
Etiuda c-moll op.10 nr 12
Preludium E-dur op.28 nr 9
Mazurek a-moll op.68 nr 2
Mazurek F-dur op.68 nr 3
Chopin/Viardot:La jeune fille /sł.L.Pomey/
Preludium Des-dur op.28 nr 15
Preludium g-moll op.28 nr 22
Melodia /sł.Z.Krasiński/
Etiuda c-moll op.25 nr 12

 
Foto

Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie

Miejska Sala Koncertowa w Radzyminie,

ul. Konstytucji 3 Maja 15