Warsztaty portretowe w technice kolodionowej
- Data: 07.09.2025 r., godz. 12:00
- Miejsce: OtwARTa Pracownia Plastyczna
- Kategoria: Warsztat
Na warsztatach zaprezentowana zostanie szlachetna technika fotografii z 1851 r. – Mokry kolodion w wariancie pozytywowym - ambrotypia.
Wykonamy fotografie w formacie 4x5” z użyciem wielkoformatowego aparatu fotograficznego.
-Krótki rys historyczny – naprawdę krótki
-Omówienie procesu – z wskazaniem zagrożeń, niebezpieczeństw
-Zapoznanie z podstawową obsługą aparatu wielkoformatowego 4x5”
-Wykonywanie zdjęć – modela będzie można wybrać spośród uczestników warsztatów
-Omówienie powstałych prac
Prosimy o przygotowanie ubrania, którego nie będzie szkoda trwale ubrudzić lub uszkodzić. Będziemy pracować z roztworami chemicznymi – zawsze może coś chlapnąć Rękawiczki ochronne będą na miejscu, dla zapominalskich jakiś fartuszek też awaryjnie będzie.
Kiedy: 7 września, godzina 12.00 - 17.00 (lub dłużej)
Gdzie: Otwarta pracownia plastyczna
Cena: 70 zł
Ilość miejsc: 5
Zapisy: przez messenger Galerii
Warsztaty poprowadzi: Łukasz Pietuchowski
Jak podaje Wikipedia:
Technika kolodionowa, proces kolodionowy, zw. także techniką mokrej płyty kolodionowej, mokrym kolodionem lub mokrą płytą – technika fotograficzna polegająca na naświetleniu w aparacie fotograficznym szklanej płyty pokrytej warstwą kolodionu z zawieszonymi w niej halogenkami srebra (głównie jodek srebra, bromek srebra), w wyniku czego, po wywołaniu, powstawał na niej negatywowy obraz. Następnie z niego, po odpowiednim wzmocnieniu (drugie wywołanie), wykonywano z niego odbitki na papierze solnym lub albuminowym. Technika ta była stosowana na szeroką skalę od lat 50. do początku lat 80. XIX w.